Velký podzimní výprodej je v plném proudu. Ulov si suplementy za bezkonkurenční ceny !

Proč má někdo viditelné žíly a někdo ne ?

Fresh Start Blog Banner (3)

Viditelné žíly nemusí být nutně známkou dobré tělesné kondice a nelze obecně říct, že člověk, který je má viditelné je silnější a v lepší kondici, než člověk, který je viditelné nemá. No v hodně případech to tak ale skutečně je. Čím to tedy je, že někdo má žíly krásně viditelné a někdo ne ?

Viditelné žíly jsou skutečně oproti běžné populaci častější u lidí, kteří pravidelně cvičí. Je to zejména tím, že cvičení způsobuje růst svalů a svaly tlačí žíly blíže k povrchu kůže. Možná teď namítáš, že cvičíš jak blázen a stejně žíly viditelné nemáš a že máš kamaráda, který jediný, co zvedá je půllitr s pivem a přesto má žíly, za které by se nemusel stydět leckterý kulturista.

No viditelnost žil, jak možná tušíš, záleží také na množství tělesného tuku, přičemž vůbec nejviditelnější jsou u lidí s nízkým procentem tělesného tuku a zároveň vysokým procentem svalové hmoty. Svaly tlačí žíly blíže k povrchu kůže a méně tuků pod kůží zlepšuje jejich viditelnost. A při jakém procentu podkožního tuku by měly být žíly vidět ? To je velmi individuální a nelze přesně odpovědět, ale dalo by se říci, že přibližně kolem 14%.
 
Dle studie z roku 2019 zvyšují odporová cvičení srdeční frekvenci a rozšiřují žily a cévy, které zvyšují průtok krve do svalů. Jak se žíly a cévy rozšiřují, mohou být pod kůží viditelnější. To je důvod proč máš například žílu na bicepsu viditelnou jen při pořádném napumpování. Jen pro zajímavost: tato žíla na bicepsu se jmenuje cefalická a vede od zápěstí až po rameno. Například pravidelný BFR (Blood Flow Restriction) trénink výrazně přispívá k viditelnosti žil, neboť se při něm napumpuješ tak jako nikdy.
 
Nízké procento tělesného tuku a vysoké procento svalové hmoty ale stejně není zárukou, že budeš mít žíly viditelné, neboť to ovlivňují i další faktory.
 

Brown Cream Minimalist Fashion Collections Blog Banner (4)

Viditelnost žil dále ovlivňuje:

 

  • genetika
  • věk (staří lidé mají velmi často viditelnější žíly)
  • počasí (lidé žijící v horkém prostředí mají větší pravděpodobnost viditelnosti žil)
  • hydratace (při větší hydrataci mají žíly tendenci být viditelnější)
  • stres (stresový hormon kortizol přispívá k lepší viditelnosti žil)
  • krevní tlak (vyšší krevní tlak poměrně logicky zlepšuje viditelnost žil) 
  • pohlaví (ženy mají menší šanci, že budou mít viditelné žíly než muži)
 
 
 
V některých případech však mohou viditelné žíly také značit zdravotní problémy. Mezi nejčastější patří:
 
 

Křečové žíly: Jedná se zjednodušeně o oteklé žíly pod kůží. Tyto žíly se obvykle nacházejí v nohách, ale mohou se tvořit i v jiných částech těla.

Vaskulitida: Jedná se o vzácný autoimunitní stav, který způsobuje zánět a zúžení krevních cév.
 
Povrchová tromboflebitida: Jedná se o stav, kdy krevní sraženina uvnitř žíly způsobí, že žíla nabobtná a zanítí se.
 
Hluboká žilní trombóza: Jedná se o vážný stav, při kterém se uvnitř žíly hluboko v těle tvoří krevní sraženina. Příznaky obvykle postihují pouze jednu nohu Většina případů viditelných žil je neškodná, no pokud máš podezření, že by za tím mohlo být něco jiného, raději se poraď se svým lékařem.
 
 
 
 
Doufáme, že ti tento krátký článek pomohl a zase ses dozvěděl něco nového. Budeme moc rádi za jakékoliv sdílení či doporučení článku dále :)