5 nejhorších věcí, které můžeš udělat po tréninkuŘekněme si na rovinu, každý z nás má občas po tréninku pocit, že si po dobře odvedené práci mnoho věcí zaslouží. A tak si je občas nebo dokonce pravidelně i dopřeje. A trénink, který jsme tak skvěle odjeli se najednou stane mnohem méně efektivním. A nemusí to hned znamenat, že se po tréninku vychillujeme do křesla se smaženým kuřetem a vychlazeným pivem.

Právě jsi dokončil skvělý trénink – gratulujeme. Ale trénink je pouze jedna z částí zdravého životního stylu a tvé úsilí může snadno přijít nazmar pokud po tréninku budeš dělat zbytečné chyby.Dali jsme dohromady 5 věcí, které mohou zaručeně zabrzdit tvůj progress:
1

Silový trénink zakončíš hodinovým kardiem

Není nic špatného na tom dát si po tréninku nějaké to kardio, trochu se vyběhnout na závěr. To by však nemělo být delší než 20-30min. maximálně. Při delším trvání riskuješ značné omezení fyziologických a hormonálních procesů, které vedou ke svalové hypertrofii. Jako nejlepší se jeví kondiční (kardio) trénink a trénink silový provádět v jiný den. Pokud přesto potřebuješ praktikovat silový i kardio trénink v jeden den (dvoufázové tréninky) je doporučená pauza mezi oběma tréninky, kdy už nehrozí omezení svalové hypertrofie, alespoň 5 hodin.

2

Jíš až dlouho po tréninku

Po intenzivním tréninku potřebuje tvoje tělo živiny, zejména aminokyseliny a uhlohydráty, aby mohlo opravit poškozené svalové buňky a dodat sílu vyčerpanému nervovému systému. Pokus se dopřát svému tělu kvalitní a vyvážené jídlo do 15-20 min. po skončení tréninku.


3

Nedostatečně zregeneruješ

Ideálním scénářem je kvalitně se po tréninku najíst a pak si jít na hodinku zdřímnout, abychom zcela zregenerovali pohybovou a nervovou soustavu. Pro většinu z nás to však není úplně možné. Postačí, když se po tréninku vyhneš další namáhavé fyzické činnosti a najdeš si čas aspoň si chvilku sednout a vychutnat si svoje potréninkové jídlo. Nezapomeň, že trénink bude účinný pouze v případě, když tělo bude mít možnost dostatečně zregenerovat !

4

V potréninkovém jídle sníš příliš mnoho tuků

Cílem potréninkového jídla je zajistit, aby se jak uhlohydráty, tak aminokyseliny, dostaly co možná nejrychleji do krevního oběhu a k svalovým buňkám. Vzhledem k tomu, že tuky mají tendenci zpomalovat trávení, není vhodné jich v potréninkovém jídle zkonzumovat velké množství.

Pokud si po tréninku často za odměnu rád dopřeješ nějakou tu nezdravou kalorickou bombu, nedělej to.

5

Zapomeneš doplnit tekutiny

Po tréninku, a obzvláště pak tom kondičním, kdy se náramně zpotíš, je nesmírně důležité nezapomenout na svůj pitný režim a doplňovat tekutiny jak během něj, tak především po něm. Doporučený pitný režim během tréninku je 200-300ml tekutin každých 10-20 minut. Po tréninku bys pak měl doplnit ideálně 1 litr tekutin za každé kilo hmotnosti, o které jsi po tréninku lehčí než před tréninkem !
Co říci závěrem ?


Fitness je životní styl a nekončí tedy odchodem z fitness centra. Pokud to se cvičením myslíš vážně je třeba dodržovat pravidla zdravého životního stylu i mimo zdi posilovny. To samozřejmě neznamená výčitky svědomí a stres v případě občasného porušení některé z výše uvedených věcí. Každý jsme individuální a každému z nás vyhovuje něco jiného. Najdi si to, co vyhovuje nejvíce tvému tělu, přizpůsob to svým cílům a řiď se občas také prostým selským rozumem.

Související příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 UkažFormu Fitness