Hlavní znaky nadbytku testosteronuTestosteron je považován za mužský hormon produkovaný varlaty, který je zodpovědný za mnoho důležitých funkcí v našem těle jako například udržování energetické hladiny, produkce spermií, přispívání k budování svalové hmoty, regulace libida či obecně růst. Stejně jako je problémem jeho nedostatek, může být však značným problémem i jeho nadbytek !

Hladina testosteronu v krvi se mění v průběhu života, ale dokonce i v průběhu dne. Mnoho bodů popsaných níže samozřejmě nemusí s nadbytkem testosteronu vůbec souviset. Většina poznatků o problémech s nadbytkem testosteronu pochází zejména od kulturistů užívajících anabolické steroidy.


Testosteronu se také říká hormon vítězů, neboť značně ovlivňuje také naši psychiku – dodává bojovnost, odvahu, soutěživost a chuť riskovat. Jeho míra v našem těle je tedy velmi podstatná a bez nadsázky můžeme říci, že ovlivňuje celý náš život. Ale jak je známo, všeho moc škodí. A není tomu jinak ani u testosteronu.


Abnormálně vysoká hladina testosteronu se nazývá hypergonadismus a nese s sebou nejeden problém:


Agresivita

Nadbytek testosteronu může u disponovaných jedinců zvyšovat míru agresivního chování, chuť zápasit či dokonce ve výjimečných případech může vést až ke kriminální činnosti.


Rizikové chování

Muži s nadbytkem testosteronu rádi soutěží, předvádí se a riskují. Nadbytkem testosteronu v těle skutečně může způsobit to, že se daný muž cítí jako superhrdina – výjimečný, neporazitelný, nadřazen, schopný dosáhnout čehokoliv. Pokud to překročí hranice, může se daný člověk stát nebezpečným jak sobě tak okolí.


Akné

Stimulace folikul chlupů, a tedy i vyšší růst ochlupení a vousů, ale také větší produkce potu jsou přímými důsledky vyšší hladiny testosteronu v těle. A právě nadměrné pocení může vést k tomu, že je kůže častěji zanícená v důsledku čehož dochází k většímu výskytu akné.


Impotence

Nadbytek testosteronu v těle paradoxně způsobuje snížení přirozené produkce tohoto hormonu varlaty, která se současně začínají zmenšovat, což může vést až k neplodnosti.


Nadměrná konzumace návykových látek

Bylo prokázáno, že muži s nadbytekm testosteronu mají větší tendenci k užívání návykových látek jako alkoholu či nikotinu.


Další problémy spojené s nadbytkem testosteronu mohou být:


Vysoký krevní tlak a cholesterol

Zvýšené riziko nemocnění srdce a jater

Nespavost

Bolesti hlavy

Jaké mohou být příčiny nadbytku testosteronu ?


Hyperthyroidismus

Porucha, při které produkuje štítná žláza příliš mnoho hormonů. To může být způsobeno zánětem či uzlinami štítné žlázy nebo nadměrným užíváním jódu.

Graves-Basedowova nemoc

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které je doprovázeno její nadměrnou funkcí.


Užívání anabolických steroidů


Netřeba vysvětlovat..
Jak to mají ženy ?


U žen je nejčastější příčinou zvýšené hladiny testosteronu syndrom polycystických vaječníku (PCOS). Toto onemocnění není vůbec vzácné a postihuje přibližně 5-10% žen před menopauzou.

Mezi příznaky patří nepravidelná menstruace, snížená plodnost, nadměrné nebo hrubé ochlupení na obličeji, končetinách, trupu a ohanbí, silná kůže, přibývání na váze či například deprese a úzkosti. Ženy s vysokou hladinou testosteronu mohou taktéž zaznamenat i zmenšení velikosti prsou či prohloubení hlasu.


Související příspěvky

Zobrazit vše