Jak poznat ,,sypače"

Užívání anabolických steroidů je ve fitness světě jedním z nejdiskutovanějších témat. Zatímco jejich uživatelé se k této skutečnosti ve většině případů odmítají přiznat, jejich odpůrci mají na druhou stranu tendence z jejich užívání podezírat každého, kdo vypadá lépe než oni samotní. Uživatelům anabolických steroidů se v lidové mluvě světa fitness říká ,,sypači". Určitě už jsi někdy slyšel věty jako ,,Ten určitě sype." nebo ,,Ten je rozhodně ,,nasypanej." Nutno říci, že takovéto laické hodnocení ostatních nemusí být vždy správné a znaky, podle kterých průměrný fitnessák hodnotí, zda někdo ,,sype" či nikoliv bývají často zavádějící.


Přesto existují určité znaky podle kterých se dá s relativně dobrou přesností uživatel anabolických steroidů poznat. Tyto znaky, které v tomto článku uvádíme však rozhodně NEMUSÍ nutně znamenat, že daný jedinec ,,sype", neboť se také klidně může jednat o geneticky mimořádně talentovaného jedince, což je tak zhruba jeden člověk ze sta. Pro přesnější zjištění toho, zda někdo užívá zakázané látky či nikoliv nehodnoť pouze na základě jednoho z níže uvedených znaků. Pokud člověk, o kterém se domníváš že ,,sype" splní alespoň 3 z těchto znaků, je naopak pravděpodobnost, že skutečně ,,sype" poměrně vysoká. Na úvod ještě třeba říci, že podezírat člověka z užívání anabolických steroidů pouze na základě toho, že je větší než ty rozhodně není správné.
Znaky, které MOHOU znamenat užívání anabolických steroidů:Akné


Akné či pupínky u dospělého člověka jsou jedním z hlavních znaků, podle kterých se dá poznat, že někdo užívá zakázané látky. Toto je způsobeno mnohonásobně zvýšenou produkcí testosteronu, který ovlivňuje funkci mazových žláz v pokožce. Akné bývá obvykle nejvýrazněji viditelné na zádech a ramenou. Opět jen zdůrazníme, že se taktéž může jednat o člověka s geneticky špatnou pokožkou, tudíž předsudky nemusí být na místě, avšak vzhledem k tomu, že v dospělosti je akné spíše vzácnější, tento znak může ve většině případů skutečně ukazovat na uživatele anabolický steroidů.

Strie


Pokud někdo začne užívat anabolické steroidy, jeho svaly se začnou radikálně a oproti naturálnímu cvičenci také nesrovnatelně rychleji zvětšovat. To může mít za následek vznik tzv. strií (tedy takových rudě červených či bílých pruhů-viz foto), jež vznikají tehdy, když pokožka nedisponuje dostatečnou pružností a nestíhá se přizpůsobit takovémuto náhlému svalovému růstu. V některých případech mohou strie zanechat i doživotní jizvy. Nejčastěji se vyskytují po stranách hrudníku, po stranách širokého svalu zádového, případně i na bicepsu či stehnech. Pokud uvidíš strie na mladé průměrně vypadající ženě, na 99,9% to neznamená, že ,,sype", nýbrž to, že je například po porodu, po kterém se spousta žen s tímto problémem musí vyrovnávat.Gynekomastie


Gynekomastie znamená zvětšení prsních žláz u mužů. Obvykle se projevuje tak, že hrudník poklesne a bradavky začnou výrazněji směřovat směrem dolů. Obecně se předpokládá, že je gynekomastie způsobena změnou poměru testosteronu k estrogenu. Muži mají průměrně asi 20x více testosteronu než ženy a ženy zase asi 5x více estrogenu než muži. Pokud je do těla dostáváno velké množství testosteronu nejčastěji právě formou užívání zakázaných látek, tělo určité množství testosteronu přemění na estrogen, což má za následek právě tuto zejména vizuálně nepříjemnou záležitost.


Nepřiměřeně rychlý nárůst svalové hmoty


Pamatuješ toho týpka z gymu, co měl ještě před 3 měsíci ruce jako tvoje mladší sestra a nyní ho vidíš jak dělá bicepsové zdvihy s 20kg jednoručkama ? Zde je ze všech uvedených znaků úplně ta největší pravděpodobnost, že daný jedinec užívá anabolické steroidy, neboť naturálně zkrátka není možné tak rychle nabrat tak velké množství svalové hmoty. Výjimky mohou do určité míry existovat u mimořádně geneticky talentovaných jedinců, kteří teprve začínají se cvičením, avšak tato pravděpodobnost je velmi malá.
Žilnatost a stálá napumpovanost


Dalšími znaky podle kterých můžeš potencionálně poznat ,,sypače" jsou nepřirozená žilnatost a napumpovanost svalů 24/7. Žilnatost u lidí užívajících zakázané látky se objevuje i v místech, kde naturální cvičenec takřka nemá šanci své žíly spatřit, jako například na hrudníku či břichu. Žíly a tepny na bicepsu či lýtkách jsou pak oproti naturálnímu cvičenci nesrovnatelně větší a více viditelné. Samozřejmě pokud má tvůj ektomorfní kamarád fotbalista vidět žíly "úplně všude", pravděpodobně to neznamená, že ,,sype", nýbrž to, že má velmi nízké procento podkožního tuku a sportovní postavu. Co se týče napumpovanosti svalů, tak ta je u ,,sypačů" takřka konstantní, čehož ty jako naturální cvičenec zkrátka nemáš šanci dosáhnout a budeš si muset vystačit se svojí napumpovanou hodinkou po tréninku.

Hrubší hlas


Možná se myslíš, že celý článek je pouze o mužích, avšak ženy užívající anabolické steroidy nejsou v dnešní době žádnou vzácností. Jedním z primárně ženských znaků užívajících zakázané látky je zhrubění hlasu, což je způsobeno pro ženské tělo nepřirozeně velkými dávkami testosteronu.


Velké svaly na malých kostech


Obecně platí, že množství svalové hmoty, která se může přirozeně vyvinout je do značné míry dána strukturou kostí. Poznat se to dá například na zápěstí, které je vzhledem k velikosti svalů nepřiměřeně a nepřirozeně malé (viz foto).
Dalšími znaky mohou být například, pokud daného člověka znáš, náhlé změny v chování, zvýšená agresivita, nahněvanost či psychické problémy.Závěr


V článku jsme probrali nejhlavnější znaky podle kterých můžeš do určité míry poznat, zda někdo ,,sype". Doufáme, že ses dozvěděl zase něco nového. Pokud se ti článek líbil, budeme rádi za sdílení či doporučení kamarádům. Nezapomeň si taky přečíst náš nedávný článek, kde jsme rozebírali náhradu steroidů v dnešní době velmi populární SARMs: Revoluce v budování svalů nebo skrytá hrozba ?


Na závěr ještě nutno podotknout, že užívání anabolických steroidů mimo vrcholnou soutěžní kulturistiku v žádném případě NEDOPORUČUJEME.


Pokud chceš být velký, dokaž to naturálně, o to větší frajer/frajerka budeš !

Související příspěvky

Zobrazit vše