Malá lýtka znamenají větší šanci na smrt. Beze srandy.

Možná si teď říkáš, že jsme se zbláznili nebo že jde o nějaký vtip. Co má krucinál velikost lýtek společného s mým zdravím ? No, budeš se divit, ale poměrně dost. Pojďme se na to mrknout.


Vícero studiemi bylo skutečně potvrzeno, že obvod lýtek souvisí s kardiovaskulárními chorobami jako například infarktem myokardu. Zjednodušeně řečeno čím menší tvoje lýtka jsou, tím více musí tvoje srdce pracovat.


Studie z roku 2014 publikovaná v The Journal of Biomechanics prokázala, že lidé s chronickými kardiovaskulárními chorobami mají menší lýtka než lidé se zdravým srdcem.


Další studie z roku 2020 publikovaná v Geriatrics Gerontology pak zkoumala souvislost velikosti lýtek a FRS (Framingham risk score), což je algoritmus používaný k odhadu vzniku kardiovaskulárních nemocí u jedinců v horizontu příštích 10 let. Závěry této studie jsou jednoznačné - čím větší lýtka, tím menší šance na vznik kardiovaskulárních chorob.

To musí být náhoda ne ? Nebo to má snad racionální vysvětlení ?


No, asi tě překvapíme, ale racionální vysvětlení to vskutku má a výsledky studií nebyly pouhou náhodou. Lýtka jsou součástí tzv. svalové pumpy, která zahrnuje všechny svaly dolních končetin. Společně tyto svaly, ale především právě lýtka tvoří tzv. ,,druhé srdce".


Skutečné srdce, to v tvojí hrudi, využívá silné kontrakce k posílání krve proudící tepnami, aby poskytlo kyslík a výživu každé buňce v těle. Je to tak silná a účinná pumpa, že krvi trvá jen několik sekund, než se dostane do dolních končetin.


Avšak veškerá krev, co se dostane až do dolních končetin se musí dostat zase zpět do plic, aby se mohla znovu okysličit a poté cestovat zpět do srdce a tak stále dokola. Potíž je v tom, že srdce musí pracovat proti gravitaci. A právě zde vstupují do hry svaly dolních končetin.


Svaly dolních končetin a zejména pak lýtka tak pomáhají pumpovat krev zpět do srdce. Jasně, že i člověk s nejmenšími lýtky na světě může žít, neboť srdce si s tím dokáže poradit i tak, avšak je nepopiratelné, že ho tím mnohem více zatěžuje a z dlouhodobějšího hlediska jak potvrdilo vícero studií to skutečně zvyšuje jeho šance na vznik kardiovaskulárních onemocnění.Takže co s tím ?


Asi to nebudeš chtít slyšet, ale jediným řešením je samozřejmě pravidelně cvičit lýtka. Doufáme, že jsme ti k tomu tímto článkem konečně dali pořádnou motivaci. Pamatuj: čím větší lýtka, tím zdravější srdce a potencionálně delší život.Související příspěvky

Zobrazit vše