Proč je Uganda nejvíce fit státem na světě ?

Světová zdravotnická organizace (WHO) zanalyzovala úroveň kondice lidí v celkem 168 zemích světa a přišla s překvapivým výsledkem. Nejvíce fit zemí světa se dle zkoumaných kritérií studie WHO stala Uganda. Mezi evropskými zeměmi pak zvítězilo Finsko.

Na začátek nutno říci, že býti nejvíce fit zemí neznamená býti také nejzdravější zemí. Uganda se naopak v žebříčcích WHO Nejzdravějších zemí světa umisťuje až na samotném konci vzhledem k nízké životní úrovni, velkému risku mnoha nemocí a tím také velmi nízké průměrné délce života. Studie porovnávající úroveň fyzické aktivity států ukázala, že pouze 5,5% obyvatel Ugandy má nedostatečnou úroveň fyzické aktivity, jak můžeme vidět na následujícím mapě.


Výsledky výzkumu jasně ukazují, že lidé z nízkopříjmových zemí mají obecně větší míru fyzické aktivity v porovnání s bohatšími zeměmi. Čím chudší obyvatelé jsou, tím je pravděpodobnější, že budou pracovat v zaměstnání, které vyžaduje fyzickou aktivitu !


,,V bohatších zemích přechod k více sedavým zaměstnáním a osobní motorizované dopravě vysvětluje vyšší úroveň nečinnosti“, uvádí zpráva WHO.

Tato studie však úplně nevysvětluje, proč právě Uganďané jsou aktivnější než obyvatelé států s podobně nízkou životní úrovní. Dle odhadů pracuje až 70% Uganďanů v zemědělství ! Ať už se jedná o sběr banánů nebo kávy či starost o dobytek, většina Uganďanů doporučení WHO 150 minut fyzické aktivity za týden, hravě splní jen za jediný den ! Pro většinu Uganďanů je zůstat aktivní klíčové k tomu, aby vůbec přežili a uživili sebe nebo své rodiny. Mnoho z nich musí do práce docházet pěšky dvě hodiny každý den.


Ale nebavme se pouze o práci. Obyvatelé Ugandy jsou aktivní také ve svém volném čase. Ačkoliv je jakékoliv sportování v této zemi poměrně složité a tlaky pracovního života a snahy uživit se nezanechávají mnoho prostoru pro rekreační fyzickou aktivitu, mnoho lidí si přeci jen čas na sportování jako takové najde. V Ugandě roste trend fitness skupin, které se pravidelně scházejí a společně cvičí, běhají či dělají jógu. Nalezneme zde také fitness centra či boxerny (viz foto).

A když někdo dokáže najít energii na cvičení i po celém velmi fyzicky náročném dni, rozhodně si zaslouží být obyvatelem země s titulem nejvíce fit země světa !
Související příspěvky

Zobrazit vše