SARMs - revoluce v budování svalů nebo skrytá hrozba ?Většina z vás asi ví, že užívání anabolických steroidů ke zvýšení výkonu a růstu svalů nemusí být úplně šťastný nápad. I když jejich užívání zvýší svalovou hmotu, přichází s nesčetnými zdravotními riziky. Ale co kdyby existovala látka, která by vám mohla pomoci získat pořádné svaly a sílu bez negativních účinků steroidů? Někteří lidé si myslí, že právě tuto roli může plnit kategorie látek nazývaných selektivní modulátory androgenních receptorů (SARMs).Co přesně jsou SARMs a mohou skutečně bezpečně zlepšit výkon a svalovou hypertrofii ?


Zajímavostí je, že SARMs byly vytvořeny náhodou. Na počátku devadesátých let vědec jménem profesor James T Dalton pracoval na průkopnické léčbě rakoviny prostaty, když identifikoval molekulu andarine - první SARM. Při léčbě rakoviny prostaty to bylo málo užitečné, ale Dalton si nemohl nevšimnout pozoruhodného účinku na růst svalů. O několik let později Dalton vytvořil rafinovanější verzi, známou jako ostarine. V klinických studiích starší muži, kterým byl podáván 12-týdenní lék, zvýšili množství svalové hmoty, snížili podíl tuků a zvýšili svou sílu o více než 15% . Následná studie u pacientů s rakovinou nepřinesla požadované výsledky a vývoj léku se proto zastavil. Jeho objevy se však již mezitím rozšířili na černý trh..

Legální ?

To, zda jsou SARMs legální, závisí na tom, k čemu se používají. Je legální prodávat a kupovat SARM jako výzkumné chemikálie. Je nezákonné je však prodávat a kupovat v kapslích k lidské spotřebě nebo označených jako doplňky stravy nebo obojí. V roce 2008 WADA (Světová antidopingová agentura) zakázala SARMs (jak v soutěži, tak mimo ni) pro všechny sportovce, od nejvyšší po rekreační úroveň. SARMs jsou uvedeny v kategorii Další anabolické látky v části S1.2 Seznamu zakázaných látek WADA .

Tato pravidla a zákony však samozřejmě nezabránila sportovcům, ale zejména také rekreačním cvičencům v jejich užívání. Uživatelé tyto látky obvykle najdou na internetu, kde je jejich prodej zcela legální a může si je koupit úplně kdokoliv. Stačí, když prodejce uvede, že produkt není určen k lidské spotřebě, ale pouze k vědeckým účelům a v obchodních podmínkách se zřekne odpovědnosti.


zdroj: addictionhelper.comCo jsou SARMs?

Nutno zdůraznit, že SARMs nejsou anabolické steroidy. Jde o třídu léků se syntetickými ligandy, které se vážou na androgenní receptory a stejně jako steroidy zlepšují výkon a svalovou hypertrofii, protože stimulují anabolismus (zvyšují svalovou hmotu a sílu) a urychlují dobu regenerace po tréninku.

SARMs se podobně jako steroidy vážou na androgenní receptory. Zatímco anabolické steroidy se obecně váží na androgenní receptory po celém těle, různé typy SARMs se váží na receptory ve specifických tkáních, jako jsou svaly nebo játra, což vede některé uživatele k přesvědčení, že pokud si vyberou SARMs, které cílí na správné tkáně, mohou budovat svalovou hmotu, snižovat tuky, zvyšovat vytrvalost a zlepšovat regeneraci při současném omezení škodlivých vedlejších účinků spojených se steroidy.
Studie a varování


Nedávná studie , která se objevila v lékařském časopise JAMA, testovala látky prodávané jako SARMs prostřednictvím internetu a zjistila, že většina z nich obsahovala jiné látky s obsahem pouze 52% SARMs. To může být samozřejmě pro uživatele značný problém zejména z toho důvodu, že nemají šanci zjistit, jaké další látky do sebe dostávají. Téměř 10% prodáných produktů pak neobsahovalo dokonce žádnou účinnou látku.


Již v roce 2017 vydala FDA (USA Food and Drug Administration) prohlášení ,které upozorňuje na potenciální nebezpečí SARMs:


,,Jsme nesmírně znepokojeni tím, že bezohledné společnosti prodávají výrobky na budování těla s potenciálně nebezpečnými látkami. Výrobky pro budování těla, které obsahují selektivní modulátory androgenových receptorů neboli SARMs, nebyly schváleny FDA a jsou spojeny s vážnými zdravotními obavami, včetně potenciálu ke zvýšení rizika srdečního infarktu nebo mrtvice a život ohrožujících reakcí, jako je poškození jater. Spotřebitelé by měli okamžitě přestat tyto produkty používat a měli by se poradit se svým lékařem, pokud se u nich vyskytnou nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním.“

Následně vydala varování také další organizace (CRN), která zdůraznila, že SARMs jsou neschválené léky a ne doplňky stravy: „Je třeba se vyhnout užívání SARMs, protože jejich užívání může mít potenciálně život ohrožující následky.“

Mezi méně závažné vedlejší účinky pak patří vysoký krevní tlak, kožní vyrážky, impotence, padání vlasů, snížení vlastní tvorby testosteronu, gynekomastie či problémy se zrakem. Andarine údajně dává zraku uživatelů zelený nebo žlutý nádech.

zdroj: everydayhealth.comProč ?


Jedním z hlavních problémů masivního rozšíření těchto látek může být fakt, že zejména mladí kluci si neuvědomují rizika spojená s jejich užíváním, případně berou riziko jako výzvu, kterou k dosažení svých kýžených výsledků musejí a chtějí podstoupit. Zakázané ovoce přece chutná nejlépe, že ? No a navíc všude okolo slyší, že to má mnohem méně vedlejších účinků než anabolické steroidy, nemusí to aplikovat nitrožilně a že to zkrátka po tom parádně poroste. A oni přece chtějí všem dokázat, že na to mají !


Nejsou výjimkou ani případy, kdy si mladí kluci řeknou, že ,,přece lepší než abych kouřil trávu nebo bral drogy. Vždyť chodím cvičit a pracuju na sobě, nejsem žádný feťák. Jen tomu chci trošku pomoci.“ Bohužel si ale neuvědomí, že látky, které do sebe dostávají jsou v podstatě drogy sami o sobě, mnohdy ještě s horšími zdravotními riziky..


Další spousta lidí začne s užíváním kvůli snaze o urychlení celého procesu. Ačkoliv ještě zdaleka nedosáhli svého naturálního maxima, netrénují pořádně tak jak by měli a mají špatně nastavenou stravu, zoufale touží tam poslat něco zázračného, co jim celý progress urychlí.


Užívání těchto látek se samozřejmě netýká jen mužů, ale i žen ! U žen pak mimo všech dalších nežádoucích účinků hrozí také kompletní hormonální rozhození organismu a ztráta menstruačního cyklu, která může pokračovat i po vysazení.


Proč užívat SARMs ?


  • Prokazatelný nárůst síly a svalové hmoty.

Proč neužívat SARMs ?

  • Nikdy nevíš, co do sebe skutečně dostáváš. A to ani v případě, že ti to prodává nejlepší kamarád, fitness influencer a úspěšný kulturista.

  • Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nové látky, nejsou známy dlouhodobé účinky.


  • Závažné vedlejší účinky nejsou doposud dostatečně prozkoumány, existují však důkazy o riziku infarktu, vzniku bujení rakoviny, kardiovaskulárních problémů, poškození jater a dalších „zábavných“ věcí.


  • Nikdy nevíš, jak tvoje tělo na tyto látky zareaguje. I když ti někdo bude tvrdit, že žádné vedlejší účinky nemá a naopak se cítí skvěle, na tvůj organismus to může působit diametrálně odlišně.


  • Kromě jiných vedlejších účinků, potlačení vlastní produkce testosteronu stejně jako u anabolických steroidů a s tím spojené závažné problémy. U žen ztráta menstruace.Co říci závěrem ?

Víme, že pokud tě takovéto látky lákají, nebudeš tento článek brát vážně, ale spíše jako kopu keců a stejně budeš věřit tomu, čemu věřit chceš. No, snažili jsme se poskytnout objektivní informace a fakta a je jen na tobě, jak si to přebereš..


Jenom pamatuj na to, že ani to nejdokonalejší tělo nestojí za doživotně zničené zdraví..


Související příspěvky

Zobrazit vše