Studie: Má fyzická aktivita během těhotenství vliv na zdraví narozených dětí ?Nová studie vedená vědci z Ohio State University Wexner Medical Center a College of Medicine zjistila, že i mírná fyzická aktivita během těhotenství zvyšuje obsah důležité látky mateřského mléka, která u narozených dětí snižuje celoživotní riziko vážných zdravotních problémů, jako je cukrovka, obezita nebo srdeční choroby.

V minulosti již proběhly výzkumy, které prokázaly, že těhotenské cvičení zlepšuje zdraví narozených dětí, v této studii se však vědci více zaměřili na to proč tomu tak je. Vědci studovali myši narozené matkám bez fyzické aktivity a krmili je mlékem od matek, které byly fyzicky aktivní po celou dobu těhotenství. Zjistili, že zdravotní přínosy mateřského mléka z ´fit myší´ se přenesly na tyto potomky neaktivních matek, což dokazuje zřejmý vliv mateřského mléka a ne pouze genetiky.

Vědci také sledovali přibližně 150 těhotných a poporodních žen pomocí sledovačů fyzické aktivity a zjistili, že u těch, které měly více kroků denně, bylo v mateřském mléce zvýšené množství sloučeniny známé jako 3SL, která je dle vědců za prokázané přínosy na zdraví narozených dětí zodpovědná.

Nárůst oligosacharidu 3SL v mateřském mléku dle studie nesouvisí s intenzitou cvičení, takže i mírné cvičení, jako je každodenní procházka, bohatě stačí.

Protože mnoho žen kojit nechce nebo nemůže, zkoumají vědci, zda by tuto prospěšnou látku obsaženou v mléku fit matek mohli izolovat a přidávat do kojenecké výživy.

Studie tak dokazuje další významný benefit cvičení nebo jakékoliv jiné fyzické aktivity a to i během těhotenství. Samozřejmě nutno podotknout, že cvičení v těhotentsví má svá důležitá pravidla, ale o tom článek příště...

Související příspěvky

Zobrazit vše