Termín ,,runner's high" aneb jak se zfetovat během ?Pohyb má na naši psychiku mnoho pozitivních vlivů, jeden je však pozoruhodnější než ostatní. Řeč je o termínu runner´s high, tedy běžeckém opojení. Je to stav, který jsi už možná někdy zažil. Jedná se o pocit naprosté blaženosti a rauše srovnatelný s pocitem po užití tvrdých drog. A to jen díky pohybu ! Jak je to možné ? Pojďte se podívat, jak takový stav vzniká, co za ním stojí a jak jej dosáhnout.Za vším hledej endorfiny

Že opium (sušená šťáva z makovic) dokáže tlumit bolest a vyvolávat euforii věděli už ve starověkém Římě. V lékařství se opium začalo používat až na počátku 19. století, kdy se z něj německým vědcům podařilo izolovat jeho účinnou látku morfium známou také jako morfin. Tento nový lék se začal používat především u zraněných vojáků a svojí nezvykle silnou účinností proti bolesti si rychle získal svoji pozornost. Vojákům, kteří například přišli o končetiny stačila dávka pár desetin gramu a bolest takřka zmizela. Oproti alkoholu, který má taktéž analgetické účinky, je morfium až stokrát silnější.

Na počátku 70.let 20.století byl na povrchu mozkových buněk objeven jakýsi přijímač (receptor), na který se morfium váže, což vysvětluje jeho silnou účinnost. Zkoumání vědců směřovalo k otázce proč takový receptor v mozku máme ? Vzhledem k tomu, že příroda jistě nechce, abychom byli na morfiu závislí, jevila se pravděpodobnější varianta, že mozek si dokáže vytvářet látku, která je svým složením morfiu velmi podobná a receptory na povrchu našeho mozku jsou určeny právě pro tuto dosud neznámou látku. Po tomto zjištění se vědci po celém světě začali předhánět, kdo jako první dokáže tuto novou látku identifikovat. Výsledky na sebe nenechali dlouho čekat. V roce 1974 byla u prasat objevena záhadná látka, jež strukturálně velmi připomínala právě morfium. Této látce, jejíž přítomnost se potvrdila i u lidí se začalo říkat endogenní (v překladu vnitřní) morfin a stala se známou zejména pod novým názvem endorfin.


Endorfin stejně jako morfium dokáže tlumit bolest a vyvolávat euforii. Ale proč tedy endorfin máme a kdy a za jakým účelem jej mozek produkuje ? A může vůbec existovat přirozený stav, kdy zažíváme euforii a tlumení bolesti bez užití chemie ve formě léků nebo drog ?


Odpověď tehdy našel americký běžec James Fixx, který jako první ve své knize The Complete Book of Running popsal svoje pocity opojení a euforie po běhu. Právě v této knize poprvé použil termín runner´s high – běžecké opojení. O podobných pocitech se následně začali vyjadřovat i další sportovci jiného zaměření – cyklisté, veslaři, plavci a další. Ukázalo se tak, že James rozhodně není jediný, jež takovéto pocity zažívá. Co takovéto pocity způsobuje bylo vědcům od začátku jasné – endorfiny. Je to právě pohyb, který dokáže v našem mozku vyvolat stejné pocity jako užití tvrdé drogy. A to samozřejmě bez jakýchkoliv vedlejších účinků a rizik !


Běžecké opojení


Možné jste o běžeckém opojení někdy slyšeli, ale ne všichni jste jej zažili. Není to "obyčejný" dobrý pocit a vnitřní klid, který následuje po doběhnutí či po skončení silového tréninku. Je to něco mnohem silnějšího. Je to čirá euforie, při které je potlačena všechna bolest, jsou zesílené smyslové vjemy a člověk zažívá neuvěřitelný příliv energie, kdy má pocit, že dokáže cokoliv ! Pravé runner´s high zažijete s trochou štěstí pouze párkrát za život. Snažíš si vybavit nebo si nejsi jistý, že jsi tento stav zažil ? Pak jsi ho pravděpodobně nezažil.


Za běžeckým opojením však dle vědců nestojí pouze endorfiny. Značnou měrou k němu přispívají také endokanabinoidy, které se navazují na stejné receptory jako účinné látky obsažené v marihuaně a hašiši. Je prokázáno, že u lidí, kteří pravidelně běhají je hladina endokanabinoidů vyšší. Další látky, které velkou měrou přispívají k onomu úžasnému prožitku běžeckého opojení jsou pak dopamin a serotonin.Je to čirá euforie, při které je potlačena všechna bolest, jsou zesílené smyslové vjemy a člověk zažívá neuvěřitelný příliv energie, kdy má pocit, že dokáže cokoliv !


Proč to takhle funguje ?


Z historického hlediska je účel endorfinů vyplavovaných v lidském těle při fyzické aktivitě zřejmý. Aby si například pravěcí lidé (lovci) obstarali potravu, museli často uběhnout skutečně velké vzdálenosti. V takovém případě nesmíte běh vzdát, neboť zvěř, kterou několik desítek kilometrů uháníte, by vám zkrátka utekla. A vy byste neměli co jíst. Zde vám právě pomohou endorfiny. Když začnete být unavení nebo se vám stane při lovu zranění, endorfiny bolest utlumí a pocit euforie vám pomůže vytrvat. Běžecké opojení (vyplavování endorfinů a dalších látek) je tak přirozeným způsobem, jak nás přimět běžet dál a ulovit potravu nezbytnou k našemu přežití !

Vědci dokázali, že dávka endorfinů při rychlém běhu odpovídá injekci 10mg morfinu, což je dávka, která se podává při frakturách končetin. Není proto divu, že někteří běžci dokáží například dokončit závod i se závažným zraněním. Dokud totiž běží, bolest téměř necítí. Ta přijde až po doběhnutí a zklidnění až účinky endorfinů odezní.
Jak se zfetovat během ?

Co víme je to, že člověk musí k dosažení běžeckého opojení běhat alespoň 45 minut v kuse a čím častěji trénuje, tím se šance na zažití běžeckého opojení zvyšují. Čím častěji totiž trénujeme, tím vyšší dávky endorfinů naše tělo vyplavuje. Na to, že běžecké opojení skutečně zažiješ, ale neexistuje žádná záruka.
Snažíš si vybavit nebo si nejsi jistý, že jsi tento stav zažil ? Pak jsi ho pravděpodobně nezažil..


Pokud jsi tento neskutečný stav ještě nikdy nezažil, rozhodně to nevzdávej ! Stojí to za to..


Zdroj:


HANSEN, Anders. Doběhni svůj mozek. Praha: Mediarey SE, 2020. ISBN 978-80-270-8434-0

Související příspěvky

Zobrazit vše