Trpíš ortorexií ? Vyzkoušej si oficiální diagnostický test

K diagnostice této poruchy je nejhojněji využíván Bratmanův dotazník. Ten se skládá se ze šesti jednoduchých otázek, na které stačí odpověď ano nebo ne. V případě, že je alespoň jedna odpověď kladná, je možné že ortorexií trpíš. Čím více kladných odpovědí, tím vyšší tato pravděpodobnost je.

1. Přemýšlením, vybíráním a připravováním zdravého jídla trávím tolik času, že zasahuje do jiných dimenzí mého života, jako jsou láska, tvořivost, přátelé, práce či škola.


2. Když sním jakékoliv jídlo, které shledám nezdravým, cítím se úzkostlivě, provinile nebo nečistě. Dokonce i pohled nebo pomyšlení na taková jídla je velmi znepokojující. Také odsuzuji ostatní za to, že taková jídla konzumují.


3. Moje štěstí, radost, bezpečnost a sebeúcta je nadměrně závislá na čistotě a správnosti toho, co jím.


4. Někdy bych chtěl uvolnit svoje zásady “zdravého stravování” pro určité speciální příležitosti jako je svatba nebo jídlo s rodinou, či přáteli, ale zjistím, že nemůžu. (Tato položka se na vás nevztahuje, pokud máte zdravotní stav, který nepovoluje žádné výjimky ve vašem stravování.)


5. Časem jsem trvale vyloučil více potravin a rozšířil svůj seznam stravovacích pravidel, ve snaze udržet nebo ještě zvýšit přínos pro svoje zdraví. Někdy mohu převzít nějakou existující stravovací teorii a přidat k ní svoje vlastní myšlenky vycházející z mého přesvědčení.


6. Následováním mých stravovacích teorií jsem ubyl na váze více, než by moje okolí schvalovalo a než by pro mě bylo dobré nebo se objevily známky podvýživy jako je vypadávání vlasů, ztráta menstruace či kožní problémy.Tak jak jsi dopadl ?


Klidně nám můžeš dát vědět na našem instagramu.


Test je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, takže pokud jsi párkrát odpověděl ano, rozhodně není potřeba ti hned nasazovat svěrací kazajku, no ale zamyslet se nad tím můžeš..

Související příspěvky

Zobrazit vše