Žebříček nejobéznějších zemí světa. Jak jsou na tom Češi a Slováci ?
Člověk je klasifikován jako obézní pokud je jeho index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30. BMI měří váhu člověka v poměru k jeho výšce. Za normální se považuje hodnota mezi 18,5-24,9.

Jak vypočítat svoje BMI ?


Vypočítat si svůj index tělesné hmotnosti je skutečně jednoduché. Buďto můžete do googlu zadat BMI kalkulačka, zadat svoje údaje a máte výsledek a nebo pro více vnímavé jedince stačí svojí výšku v metrech na druhou vydělit svoji váhou uvedenou v kilogramech.

Příklad:

Měřím 178cm a vážím 80kg. Moje BMI se vypočítá následovně: 1,78x1,78 (výška v metrech na druhou) = 3,1684. Tímto číslem následně vydělím svoji váhu: 80:3,1684=25,25.


Z tohoto výsledku by vyplývalo, že jsem již lehce nad normálem a mohl bych být znepokojený,


ALE:

Index tělesné hmotnosti je považován především za jednoduchý statistický údaj pro širokou veřejnost, nelze jej však v žádném považovat za přesný ukazatel každého jednotlivce ! BMI nezohledňuje mnoho dalších důležitých faktorů jako množství podkožního tuku, objem svalů, somatotyp, pohlaví, věk a další. Zejména u nás fitkařů a cvičících jedinců se tak jedná o poměrně zavádějící údaj, který rozhodně na spoustu lidí nelze aplikovat a řídit se podle něj. No jak už jsem zmiňoval, jedná se o jednoduchý údaj, který je vhodný a používaný jako statistický pro širokou veřejnost.

Na celém světě je aktuálně obézních přibližně 2,1 miliardy lidí, což je přibližně 30% celkové populace ! A toto číslo rozhodně neklesá a i s rozvojem fitness a zdravého životního stylu v celém světě paradoxně stále roste. Celosvětová míra obezity se od roku 1975 ztrojnásobila a na obezitu aktuálně ročně zemřou přibližně 3 miliony lidí.

Kromě významného snížení délky života je u obézních lidí také značně ovlivněna kvalita života z toho důvodu, že se k obezitě velmi často přidružují další zdravotní rizika a komplikace jako cukrovka, srdeční choroby, osteoartróza, vysoký krevní tlak nebo dokonce mnohonásobně vyšší riziko vzniku rakoviny, infarktu, onemocnění ledvin a mnoho dalších.

Obezita je tak jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě a přitom se jedná o věc, které lze ve většině případů předcházet !

Pojďme se teď tedy podívat na to, které národy jsou ty vůbec nejobéznější na celém světě. Nutno podotknout, že obezita existuje v nějaké míře v každé zemi na světě, no v některých více a v některých méně. Výsledky jsou udávány mírou obezity v %, což je průměrné BMI dané země s ohledem na počet obyvatel. Některé země tak mohou mít vyšší průměrné BMI, avšak vzhledem k vyššímu počtu obyvatel budou mít nižší míru obezity. Snad jste se do toho moc nezamotali.

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že nejobéznější země jsou ty nejrozvinutější, není to úplně pravda. V žebříčku 10 nejobéznějších národů světa jsou země, které jste pravděpodobně nikdy ani neslyšeli. Jedná se o malé ekonomiky s malým počtem obyvatel. Problém obezity těchto nerozvinutých zemí zejména jižního Pacifiku, je pravděpodobně přičítán západním osadníkům, kteří je učili smažit jídlo a dovážet méně zdravé jídlo, ale také rostoucí náklady na zdravé jídlo.Top 10 nejobéznějších zemí světa:


  1. American Samoa (74.60%)

  2. Tokelau (74.40%)

  3. Nauru (61.00%)

  4. Cook Islands (55.90%)

  5. Palau (55.30%)

  6. Marshall Islands (52.90%)

  7. Tuvalu (51.60%)

  8. Niue (50.00%)

  9. Tonga (48.20%)

  10. Samoa (47.30%)
Kde najdeme Česko a Slovensko a který z těchto států má vyšší míru obezity ?


64. Česká republika (26%)


120. Slovensko (20,50%)Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o dobrý výsledek, vzhledem k počtu států na celém světě na tom nejsme vůbec dobře a stejně jako jinde ve světě i v Česku a na Slovensku se rok od roku míra obezity stále zvyšuje. Slovensko vychází z žebříčku oproti České republice lépe o 5,5%.A které státy patří mezi ty nejméně obézní ?

Mezi nejméně obézní patří státy s mírou obezity pod 2%.

Pět nejméně obézních států světa: Etiopie, Bangladéš, Nepál, Eritrea a Madagaskar.
Všechna uvedená data jsou aktuální k roku 2020.

Celou tabulku si můžete prohlédnout zde.Jak by vypadalo srovnání s evropskými státy ? Na to se podíváme v dalším článku.

Související příspěvky

Zobrazit vše